Haberler

2023 yılının en iyi doğa fotoğrafları

Dünyanın birçok yerinden sanatçının katıldığı 2023 Yılın Doğa Fotoğrafçısı (Nature Photographer of The Year) yarışmasının sonuçları açıklandı. İşte kazananlar...

Reklam

2023 yılının doğa fotoğrafçısı yarışmasının galibi Kanada’dan Jacquie Matechuk oldu.

1
Fotoğraf : Jacquie Matechuk

1Jacquie Matechuk’un He Looks to the Heavens adlı fotoğrafı 2023 yılının genel doğa fotoğrafçısı ödülünün yanı sıra memeliler kategorisini de kazandı. Fotoğraf, Ekvador’daki And dağlarında, yaşlı bir ağaca tırmanmış duran gözlüklü bir ayıyı gösteriyor. Fotoğraf: Jacquie Matechuk/2023 NPOTY

Jacquie Matechuk şöyle diyor: ‘8 bin km’den fazla bir alana yayılan And sıradağları, Ekvador’daki kara yüzeyinin dörtte birinden fazlasını kaplıyor. Biyolojik çeşitlilik açısından zengin olan bu dağlar aynı zamanda gözlüklü ayı adı verilen eşsiz bir türe de ev sahipliği yapıyor. Bu geziyi planlayana kadar onlar hakkında hiçbir şey bilmiyordum. Ancak sertifikalı bir ayı rehberi olarak, yeni bir tür hakkındaki bilgi ve anlayışımı genişletmek beni heyecanlandırdı.

Fotograf: David Maitland

2Fotoğrafçı, nadiren görüntülenen bir aleme derinlemesine bir kavrayış ve sanatsal bir dokunuş getiriyor. Kırmızı ve mavi tonların etkileşimi son derece büyüleyici. Bu renkler sadece görsel anlamda zevk veren bir unsur değil; bitkinin canlılığını ve karbon sabitlemedeki rolünü ifade ediyor. Fotoğrafçı iklim değişikliğinin derin etkilerini anlatmak için sanatsal ustalığını ortaya koyuyor.

Fotoğraf: Thomas Vijayan

3Manzara fotoğrafçılığı, genel anlamda, vurgulanması her zaman kolay olmayan doğanın görkemini gösterir. Yarışma kuruluna göre çok iyi bir fotoğrafın iki çok önemli bileşeni vardır. Kompozisyonun sadeliği ve alaka düzeyiyle konu. Bu görüntü hareketsizlik ve durgunluk veriyor ama aynı zamanda büyük bir güç hissettiriyor. Yaşam tarzlarımızın ve para kazanma hırsımızın ortaya çıkardığı iklim değişikliği sonucunda eriyen buzulların yıkıcı gücü.

Fotoğraf: Alex Pansier

4Romanya ormanlarında bir ağaçkakan. Sesini her zaman duyup görmediğimiz orman sakini. Karanlık ve gizemli kompozisyon, renkli olmasına rağmen fotoğrafın siyah beyaz olduğu hissini uyandırıyor.

Fotoğraf: J Fritz Rumpf

5Bu çarpıcı görüntü jürinin hemen dikkatini çekti. Bu gerçeküstü ya da başka bir dünyaya aitmiş gibi duran sahne, hayal gücünü kışkırtarak görenlerin bu inanılmaz, mistik, rüya gibi bir doğa manzarasının nerede olduğunu merak etmesini sağlıyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu