Reklam
DoğaKampçılık

5 Basit Adım da Kamp Ateşi Güvenliği

Kamp ateşinde kızartılmış marshmallow, sucuk, kuzu şiş, sosis gibisi yoktur. Ancak, dışarıda yemek pişirirken kamp ateşi güvenliği son derece önemlidir. Bu yüzden akşam yemeğine başlamadan önce, sadece bir yemeğin tadını çıkarmak değil, aynı zamanda güvende kalmaktan da emin olmalısınız. İşte bir sonraki kamp maceranız için beş basit yangın güvenliği ipuçları.

1. Adım: Yukarı ve Çevreye Bakın
Kamp ateşi emniyeti, yangın alevlenmeden önce iyi başlar. Ateş çukurunuzu keşfederken, sarkık dalların altında veya  çalıların yakınında olmadığından emin olun. Bu gibi nesneler, yangın beklenenden daha büyük olursa, alevler içinde kolayca yükselebilir. Ayrıca Yaktığınız ateşi çadırlardan, sandalyelerden, yiyeceklerden ve diğer kalıntılardan 2,5 – 3 Metre uzakta tutun.

Adım 2: Çukurunuzun Güvenlik Kanıtı
Çoğu kamp alanında ateş çukuru varken, ilk ateşiniz için zaman geldiğinde her zaman yola çıkmaya hazır değildir. Onu kullanan son kampçılara bağlı olarak, almanız gereken bazı güvenlik önlemleri olabilir:

•   Çöp ve çim de dahil olmak üzere, ateş çukuru etrafındaki tüm kalıntıları temizleyin. Kamp ateşi yakılan alanın etrafında beş ayaklık bir toprak çevresi bulunmalıdır.
•   Metal halka yoksa çukuru kayalarla daire içine alın. Ateşinizin boyutu büyürse, bu ateş çukurunun sınırları içinde kalmasına yardımcı olacaktır.
•   Yanıcı maddeleri ateşten uzak tutun. Bu, aerosol kutuları ve basınçlı kapları içerir.

Herhangi bir sorunuz olursa, kamp korucunuzu her zaman arayabilirsiniz. Kamp ateşi güvenliği en üst önceliğe sahiptir ve korucular çukurun kullanıma hazır olup olmadığını iki kez kontrol edebilir. Güvende olmak üzülmekten daha iyidir.

Adım 3: Suyu Yakınlarda Tutun
Büyük bir rüzgâr ya da yeni bir odun parçası yangının beklenenden daha fazla büyümesine neden olabilir. Bu durumda, alevleri azaltmak veya gerekirse ateşi tamamen söndürmek için her zaman su, çamur veya kürek bulundurun. Yangını kontrol etmek, söndürmek kadar önemlidir.

4. Adım: Her Zaman İzleyin
İster yalnız, ister ailenle kampta olsun, ateşten uzaklaşmak ve dikkatini dağıtmak kolaydır. Çevrenizde neler olup bittiğinden bağımsız olarak, birinin ateşe her zaman göz kulak olduğundan emin olun. Ateşin yanında oturabilen veya yürüyen evcil hayvanlara ve çocuklara göz kulak olmak özellikle önemlidir.

Adım 5: Yatmadan Önce Söndürmek
Yatma zamanı geldiğinde, yangını söndürmeniz gerekir. Bunu yapmanın birkaç yolu vardır, ancak ateşe su veya kir atmak her zaman en iyi seçenektir. Ardından, başka bir yangının başlamamasını sağlamak için közleri bir kürekle çevirin. İdeal olarak, kömürler ıslak ve soğuk olmalıdır.

Çoğu kampçı, kampın kamp ateşi olmadan yapılmadığı konusunda hemfikirdir. Ancak, birileri zarar gördüğünde ya da bir şey yangına maruz kaldığında, harika bir kamp ve tatil hızla mahvolur. Kamp ateşi güvenliğini aklınızda bulundurduğunuzda eğlenceceniz kesinlikle yok olmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu