Reklam
Haberler

Batı Kanada çayırlarında patlayan yaban domuzu popülasyonu, kuzey ABD eyaletlerini istila etme tehlikesi yaratıyor

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Bilgi güçtür
  • Mümkün Olanın Geleceği
  • Hibs ve Ross County taraftarları finalde
  • Günün ipucu: Yine o adam
  • Hibs ve Ross County taraftarları finalde
  • Spieth eksik kesim tehlikesi altında

MINNEAPOLIS (AP) — Kanada’da yok edilmesi zor “süper domuzlar” popülasyonunda patlama yaşanıyor ve sınırın güneyine yayılma tehlikesi var ve Minnesota, Kuzey Dakota ve Montana gibi kuzey eyaletleri işgali durdurmak için adımlar atıyor.

Kanada’da Alberta, Saskatchewan ve Manitoba’da dolaşan yaban domuzları yeni bir tehdit oluşturuyor. Genellikle yabani Avrasya domuzunun hayatta kalma becerilerini evcil domuzun büyüklüğü ve yüksek doğurganlığıyla birleştirerek kontrolden çıkan bir “süper domuz” yaratan melezlerdir.

Saskatchewan Üniversitesi’nde profesör ve Kanada’nın sorunla ilgili önde gelen otoritelerinden biri olan Ryan Brook, yabani domuzu “gezegendeki en istilacı hayvan” ve “ekolojik bir tren kazası” olarak adlandırıyor.

Domuzlar Kuzey Amerika’ya özgü değildir. Brook, yüzyıllardır kıtanın bazı kısımlarında dolaşırken Kanada’nın sorununun, çiftçileri yaban domuzu yetiştirmeye teşvik ettiği 1980’lere kadar uzandığını söyledi. Piyasa 2001’de zirveye ulaştıktan sonra çöktü ve hayal kırıklığına uğramış bazı çiftçiler çitlerini keserek hayvanları serbest bıraktı.

Domuzların Kanada kışlarında hayatta kalma konusunda çok başarılı oldukları ortaya çıktı. Akıllı, uyum sağlayabilen ve tüylü olan bu hayvanlar, mahsuller ve yaban hayatı da dahil olmak üzere her şeyi yerler. Böcekleri ve bitkileri köklendirdikleri zaman toprağı yerle bir ederler. Afrika domuz vebası gibi yıkıcı hastalıkları domuz çiftliklerine yayabilir. Ve hızla çoğalırlar. Bir dişi domuzun bir çöpte altı domuz yavrusu olabilir ve yılda iki yavru yetiştirebilir.

Brook, bunun her yıl yaban domuzu popülasyonunun %65 veya daha fazlasının öldürülebileceği ve bu sayının artmaya devam edeceği anlamına geldiğini söyledi. Avlanmanın sorunu daha da kötüleştirdiğini söyledi. Avcıların başarı oranı yalnızca %2 ila %3 arasındadır ve birçok eyalet, domuzları daha temkinli ve gececi hale getirdiği için avlanmayı yasaklamıştır; bu da takip edilmesi ve yok edilmesi daha zor bir durumdur.

Yaban domuzları, çoğunlukla Teksas gibi güney eyaletlerinde olmak üzere ABD mahsullerine her yıl yaklaşık 2,5 milyar dolar zarar veriyor. Ve insanlara karşı saldırgan olabilirler. Teksas’ta 2019’da bir kadın yaban domuzları tarafından öldürülmüştü.

Brook, Manitoba ve Saskatchewan’da yaban domuzlarının yok edilmesinin artık mümkün olmadığını söyledi. Ancak durum her yerde umutsuz değil ve birkaç ABD eyaleti bunları ortadan kaldırdı. Anahtar noktanın, onları erken ve hızlı bir şekilde bulan ve daha sonra hızlı bir şekilde yanıt veren bir tespit sistemine sahip olmak olduğunu söyledi.

Brook ve meslektaşları Kanada’da 62.000 yaban domuzu görüldüğünü belgeledi. Havadan yapılan araştırmalar onları Kanada-Kuzey Dakota sınırının her iki tarafında da tespit etti. Ayrıca Minnesota’ya 18 mil (28 kilometre) uzaklıktaki Manitoba’da da bir gözlem kaydettiler.

Brook, “Domuzlar sınırı geçmeye başladığında kimse şaşırmamalı” dedi. “Soru şu: Bu konuda ne yapılacak?”

Brook, Montana’nın yaban domuzlarını uzak tutma konusunda en ciddi ülke olduğunu söyledi. Eyalette yaban domuzu yetiştirilmesi ve taşınması yasaklandı.

Brook, “İleriye giden tek yol, gerçekten agresif olmanız ve alet kutusundaki tüm araçları kullanmanız gerektiğidir” dedi.

Bunlar arasında “BoarBuster” gibi isimler taşıyan büyük yer tuzakları veya helikopterlerden ateşlenen ağ silahları yer alabilir. Bazı eyaletler ve iller kitle kaynaklı “Domuzlarda Squeal” izleme programlarını benimsiyor. Bilim adamları ayrıca sodyum nitrit gibi zehirler üzerinde de çalıştılar, ancak bunların diğer türlere zarar verme riski var.

Minnesota, domuzların ele geçmesini engellemeye çalışan eyaletler arasında yer alıyor. Eyaletin Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın Şubat ayında yönetim planındaki boşlukları belirleyen ve yeni önleme adımları öneren bir rapor yayınlaması bekleniyor. Bu arada ABD Tarım Bakanlığı, kuzey sınırı boyunca gözetimi güçlendirmek için uçak ve insansız hava araçlarını kullanıyor.

Minnesota, USDA Yaban Hayatı Hizmetleri’nin 2016 yılında bir çiftlikten çıkıp eyaletin en kuzeybatı köşesinde vahşileşen bir grup domuzu vurup öldürmesinin ardından ortadan kaldırılmış bir eyalet ilan edildi; ancak bu, üremeye ve yaban hayatı koruma alanını kökten yok etmeye başlamadan önce oldu. Minnesota Yaban Hayatı Hizmetleri Direktörü Gary Nohrenberg, bildiği kadarıyla henüz hiçbir yaban domuzunun eyaletine ulaşmadığını söyledi.

USDA’ya göre en az 35 eyalette yabani domuz vakası rapor edildi. Ajans, bu eyaletlerdeki domuz nüfusunun toplamda 6 milyon civarında olduğunu tahmin ediyor.

Program direktör yardımcısı Mike Marlow, 2014 yılında Ulusal Yabani Domuz Yönetim Programının başlatılmasından bu yana USDA’nın 33 eyalete fon sağladığını söyledi. Hedeflerinin, popülasyonun düşük olduğu veya ortaya çıktığı yerlerde yaban domuzlarını yok etmek ve Teksas ve güneydoğu eyaletleri gibi halihazırda yerleşik oldukları yerlerde hasarı sınırlamak olduğunu söyledi.

Programın Vermont, New York, Pensilvanya, New Hampshire, Wisconsin ve Washington gibi nüfusu az olan bazı eyaletlerde başarıya ulaştığını söyledi. Hayvanlar Kuzey Dakota’da ara sıra görülüyor ve hızla öldürülüyor.

Marlow, “Başarıya doğru büyük adımlar attığımızı düşünüyorum” dedi. “Fakat ortadan kaldırılması yakın gelecekte değil.”

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu