Site icon İnsan ve Doğa

Brezilya’daki yangınlar dünyanın en büyük tropik sulak alanlarındaki jaguarları, evleri ve bitkileri tehdit ediyor

POCONE, BREZİLYA (AP) — Brezilya’nın Pantanal sulak alanlarındaki itfaiyeciler bu ayın başlarında Facebook’ta yangın sezonunun sonunu kutladılar ve 7 Kasım’da yaptıkları bir gönderide “bunun bölgede yaşayan herkes için bir rahatlama olduğunu” söylediler.

Çok erken konuştular.

Rio de Janeiro Federal Üniversitesi’nin ön rakamlarına göre, Kasım ayının ilk iki haftasında, alışılmadık derecede kuru ve sıcak havanın yol açtığı yangınlar, dünyanın en büyük tropik sulak alanlarının yaklaşık 770.000 hektarını (1,9 milyon dönüm) yok etti. Bu, bu yıl bölgede çıkan yangınların verdiği hasarın %65’ini oluşturuyor.

Brezilya’nın Mato Grosso eyaletindeki Pocone yakınındaki Pantanal sulak alanlarındaki Encontro das Aguas parkında yakın zamanda orman yangınlarıyla kavrulan bir bölgede bir jaguar dinleniyor, 17 Kasım 2023 Cuma. Yüksek sıcaklığın ortasında, Pantanal biyomunda orman yangınları geniş çapta yanıyor. dünyanın en büyük tropikal sulak alanları. (AP Fotoğrafı/Andre Penner)

Federal bir kurum olan Brezilya Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü, Kasım ayının ilk 17 gününde Pantanal’da 3.380 yangın tespit etti; bu sayı, bir önceki yılın aynı döneminde sadece 69’du ve 1998’e kadar uzanan önceki yangın sezonu kayıtlarının çok ötesindeydi.

Dünya Yaban Hayatı Fonu’na göre Pantanal’da 159’u memeli olmak üzere binlerce bitki ve hayvan türü bulunuyor ve jaguarlarla dolu. Yağmur mevsimi sırasında nehirler kıyılarından taşar, araziyi sular altında bırakır ve çoğuna yalnızca tekne ve uçakla ulaşılabilir hale gelir. Kurak mevsimde yaban hayatı meraklıları, normalde sinsi olan jaguarların yanı sıra makavlar, kaymanlar ve kapibaraların nehir kenarlarında uzandığını görmek için akın eder.

Büyük jaguar popülasyonuyla bilinen Mato Grosso ve Mato Grosso do Sul eyaletlerinin sınırında yer alan Encontro das Aguas (Suların Buluşması) parkının büyük bir kısmı zümrüt yeşilinden koyu kahverengiye dönmüştü. Sahadaki Associated Press gazetecilerinden oluşan bir ekip, nehrin kıyısında, yanmış bitki örtüsünün üzerinde yatan büyük bir jaguarın patilerini yaladığını gördü.

53 yaşındaki Leonisio da Silva, “Bu her yıl böyle devam ederse artık jaguarlar kalmayacak, onlar da gidecek, insanlar gibi bir yol bulup şehre koşacaklar” dedi. parkın sakini. “Bitecek.”

1.000 kilometrekareden (400 mil kareden fazla) fazla bir alanı kaplayan parktaki jaguarlar, insan gözlemine alışkındır ve 15 yıldan fazla bir süredir ekoturizmin en çok ilgi çeken noktalarından biri olmuştur. Bir bölgede bunların ve doğal yaşam alanlarının korunması esastır.

Bölgenin zengin fauna ve florasının yanı sıra ev ve turistik pansiyonları da tehdit eden yangını söndürmek için itfaiye, asker ve gönüllüler gece gündüz çalışıyor.

Ayrıca yağışlardan yakın vadede herhangi bir yardım alınmasına dair çok az beklenti var.

Rio de Janeiro Federal Üniversitesi’nin Pantanal’daki yangınlara ilişkin uyarı sistemini koordine eden Renata Libonati, “Bu çok alışılmadık bir durum” dedi. Yangın mevsimi genellikle havanın daha nemli hale geldiği ve yağmurun başladığı Ekim ayında sona erer. “Gördüğümüz şey yangın mevsiminin uzamasıdır.”

Libonati, bu hafta Brezilya’nın büyük bir kısmını kasıp kavuran sıcak hava dalgasının El Niño fenomeniyle birleştiğinde, her ikisinin de yangınlar için uygun olan daha yüksek sıcaklıklara ve daha kuru hava koşullarına yol açtığını söyledi.

Pantanal bölgesindeki itfaiyeciler ve yetkililer de lojistik bir kabusla karşı karşıya.

Yaklaşık 300.000 hektarlık (1.160 mil kare) koruma altındaki bir alanı denetleyen yerel bir çevre grubunun başkanı Angelo Rabelo, ulusal orman itfaiyecilerinden oluşan küçük bir ekiple birlikte çalışan, şu anda sekiz üyeden oluşan kendi itfaiye teşkilatını yönetiyor. “Bazı bölgelere, özellikle de ateş başlıklarına erişim, zorunlu olarak helikopterlerin gelmesi anlamına geliyor” dedi.

Mato Grosso do Sul eyaleti, 14 Kasım’da ortak bir görev gücü oluşturarak eyaletin tüm uçak filosunu itfaiyecilere yardım etmek için seferber etti; ya yangınlara su döktü ya da itfaiyecileri bölgenin en uzak noktalarına gönderdi. Ayrıca orman yangınlarından en çok etkilenen ve parklar ile korunan alanların özellikle risk altında olduğu dört belediyede olağanüstü hal ilan edildi.

Komşu Mato Grosso eyaleti de, sahadaki yaklaşık 200 federal ve eyalet itfaiyeciyle iş gücünü güçlendirdiğini söyledi. Eyaletin Çevre Bakanı, bölgeye 6,4 milyon real (1,3 milyon dolar) ek yatırım yapacağını söyledi.

Biyomun ana erişim yolları veya o bölgede yaşayan türlere göre sınıflandırılan alan çevresinde yoğun yangınlar bildirildi. Sosyal medyada paylaşılan videolarda, BR-262 otoyolunda her iki tarafı alevler içinde ilerleyen bir araba sanki bir ateş koridorundan geçiyormuş gibi görülüyordu.

Yangınlardan yayılan yoğun duman, bu hafta Federal Karayolu Polisinin BR-262’yi bir noktada kapatmasıyla görüş mesafesini azalttı ve küçük bir özel uçağın düşerek dört kişinin yaralanmasına ilişkin raporlar geldi. İtfaiye ekipleri, görünürlük eksikliğinin kurtarma çalışmalarını da engellediğini söyledi.

Sahadaki bazı kişiler de yetkililerin görünüşte yavaş tepki vermesinden dolayı hayal kırıklığına uğruyordu.

Sular Toplantısı parkına yakın küçük bir belediye olan Porto Jofre’de yaşayan 25 yaşındaki veteriner Enderson Barreto, kendisinin ve diğer meslektaşlarının haftalar önceki yardım taleplerinin artık çok geç olana kadar yanıtsız bırakıldığını söyledi.

Barreto, “Yangınlarla ilgili olarak birkaç kez alarm verdik” dedi ve insanların onlara fazla telaşlı davrandıklarını söylediğini de sözlerine ekledi. “Yangınlar bu kadar büyük olmadığında daha fazla enerjinin söndürülmesi gerekirdi. Bugün tamamen kontrolden çıktı.”

Barreto, hayvanları yangından kurtarmadığı zamanlarda itfaiyecilerin alevlerle mücadele etmesine yardım ediyor. Etkilerin “ölçülemez” olduğunu söyledi.

Pantanal’da yangınlar sık görülüyor ve bitki örtüsü yağmurla birlikte hızla yenilenebiliyor. Ancak yangınlar çok yoğun olduğunda veya daha yoğun ormanlık alanlara saldırdığında, hayatta kalan yabani hayvanlar yaşam alanı olmadan mahsur kalıyor.

Bu yılki yangınlar şimdilik, alevlerin 3,5 milyon hektardan fazla sulak alanı veya Pantanal’ın yaklaşık %30’unu sardığı ve jaguarlar da dahil olmak üzere sayısız hayvanın ölümüne ve yaralanmasına neden olduğu 2020’deki yangınlar kadar dramatik değil.

Barreto, durduğu yerden bakıldığında, bu yılki trajedinin ana kurbanlarının küçük sürüngenler ve amfibiler gibi göründüğünü söyledi.

Genç veteriner, “Onlar görünmez kurbanlar ama bu ekosistemin dengesi açısından zincirin temelini oluşturuyorlar” dedi.

Exit mobile version