Doğa

Coasteering

Reklam
Hikaye Öne Çıkanlar
  • Bilgi güçtür
  • Mümkün Olanın Geleceği
  • Hibs ve Ross County taraftarları finalde
  • Günün ipucu: Yine o adam
  • Hibs ve Ross County taraftarları finalde
  • Spieth eksik kesim tehlikesi altında

Sert ve tehlikeli kayalıklara tırmanıp ardından kendinizi soğuk sulara bıraktığınızı, sonra da küçük girdapların ve akıntıların içinde çaresizce sürüklendiğinizi hayal edin. Edebildiniz mi? Şimdi bütün bunları güvenli bir biçimde yaptığınızı ve yaparken de keyiften dört köşe olduğunuzu düşünün.

Galler’de icat edilen coasteering, Pembrokeshire’ın muhteşem kayalıklarında çevreye dair farkındalığı artırmak için yapılan bir spor. Coasteering’de temel olarak yaptığınız şey, üst düzey teknik ekipmanların yardımı olmadan, kıyı şeridini; yüzerek, tırmanarak, atlayarak, yürüyerek geçmek. Ölüme meydan okumanızı saymazsak; koruyucu ekipman ve kıyıları bir haritaya bakıyormuş gibi rahatlıkla okuyabilen bir rehberle gayet güvenli hale geliyor. Aynı zamanda can yeleği, kask, mayo ve sağlam spor ayakkabıları gerekiyor (ki ne kadar sağlam olsa da yüksek ihtimalle eve dönerken ayağınızda olmayacak).

Coasteering

Coasteering her ne kadar fiziksel anlamda zorlayıcı bir spor olsa da çocukların yapabileceği, yapmaktan keyif alacağı kadar da kolay ve keyifli bir spor. Tecrübeleri hakkında bilgi veren pek çok insan, küçük yaştaki coasteering’cilerin ne kadar eğlendiğinden bahsediyor. Ancak belirtmeden geçmeyelim; her ne kadar eğlenceli olsada coasteering 10 yaşın altındaki çocuklar için tehlikeli olabilir. 10 yaşın üzerindekiler için ise müzede bir gezinti, lunaparkta geçirilen bir gün kadar keyifli olacaktır.

Coasteering, 1998 yılında Pembrokeshire’daki Twr-y-Fellin Spor Merkezi’nin üyeleri tarafından bulunmuş. Daha doğrusu orada çalışan hocaların yıllardır bir arada yaptıkları tırmanış, hiking gibi aktivitelerin tek bir etkinlik altında bir araya getirilmesi sonucunda coasteering oluşmuş. Bölgedeki doğa sporu uzmanlarından biri sporu “okyanusta oynanan bir oyuna” benzetiyor. Nitekim coasteering Pembrokeshire’lı çocuklar arasında çok popüler. Daha da güzeli, taşlı kayalıklardan atlayarak başlayan eğlence gelecekte sörf, yüzme, kayaking ve tırmanış gibi sporlarla devam edebiliyor. Yani spor, çocuklar ve gençler için doğayla ve sporla tanışmak adına çok iyi bir ilk adım oluyor.

Tabii “Güzelim kayalıklardan niye atlayayım, manzaranın keyfini çıkartırım” diye düşünenler de olabilir. Ama bir kereliğine bile kendilerini suya bırakanlar gerisinin geldiğini söylüyor. Hatta suyun dibini görerek kendini bırakmanın keyfi yüzünden, yaz aylarının coasteering için ideal olduğu belirtiliyor. Suya atlamak için kat edilen onca yolun getirdiği yorgunluk, aşağıya bakınca hissedilen o korku; suyun içinde eriyip gidiyor.

Coasteering yapmak için Galler’e kadar gitmenize gerek de yok. Ülkemizde “kıyı traversi” adıyla anılan spor Antalya’nın Kaş ilçesinde Büyük Çakıl plajında yapılabiliyor. Minimum 5 kişilik bir takımla çıkabileceğiniz bu maceraya; rehber, malzeme, öğlen yemeği, tekne ile Kaş limanına dönüş dahil kişi başı 130 tl’ye atılabilirsiniz. Kumsaldan sıkılanlar için harika bir alternatif olabilir…

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu