Site icon İnsan ve Doğa

Dünyanın en büyük yılanları

Tyrannosaurus rex uzunluğundaki tarih öncesi yılanlar olan Titanoboa ve Vasuki’den, insanları bütünüyle yutabilen günümüz pitonlarına ve boa yılanlarına kadar, bunlar Dünya üzerinde şimdiye kadar yaşamış en büyük, en ağır ve en uzun yılanlardır.

Sağ üstten saat yönünün tersine: Bir kral kobra, bir Titanoboa ve bir anakondanın sanatçı baskısı. Titanoboa, şimdiye kadar yaşadığı bilinen en büyük yılandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zarif desenlere sahip vücutları, bir savaş uçağından daha hızlı hızlanan yırtıcı saldırıları ve hatta “uçma” kapasitesiyle yılanlar büyüleyici bir sürüngen grubudur. Bazıları özellikle bir özelliği nedeniyle dikkati hak ediyor: muazzam boyutları.

Boa yılanlarından ağsı pitonlara kadar, gezegeni bazı inanılmaz yılan gibi ağır sikletlerle paylaşıyoruz. Bu yırtıcı hayvanlar, güneydoğu Asya, Güney Amerika ve Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere dünyanın her yerinde bulunur. Peki dünyadaki en büyük yılanlar ne kadar büyük? Peki tarihin soyu tükenmiş en büyük yılanları nelerdir?

Boyutun doğru bir şekilde ölçülmesi zor olabilir; özellikle de uzun süre önce ölmüş türler söz konusu olduğunda. Londra’daki Doğa Tarihi Müzesi’ndeki sürüngen koleksiyonunun kıdemli küratörü Patrick Campbell , WordsSideKick.com’a verdiği demeçte, tarihi kayıtların doğrulanmasının zor olabileceğini ve yılan derilerinin çok fazla gözle görülür bir bozulma olmadan gerilebileceğini, bu da fazla tahminlere yol açabileceğini söyledi.

Ancak dünyanın dört bir yanından dev yılanlara dair “doğrulanmış birkaç kayıt bulunduğunu” söyledi. Aşağıda bu süper boyutlu yılanların bir örneği bulunmaktadır.

İşte dünyanın en büyük, en ağır ve en uzun yılanlarının, yılan devlerinin en küçüğünden şimdiye kadar var olan en büyüğüne kadar – Tyrannosaurus rex büyüklüğünde bir dev – küçükten büyüğe doğru bir liste .

11. Orta Afrika kaya pitonu (3 – 5 Metre)

Orta Afrika kaya pitonları, 16,5 feet uzunluğa ulaşan Afrika’nın en büyük yılanıdır.

Oregon Hayvanat Bahçesi’ne göre Orta Afrika kaya pitonu ( Python sebae ) Afrika’nın en büyük yılanıdır . Son derece uyarlanabilir ve savana, orman ve çöl habitatlarında eşit derecede rahat olduğu Sahra altı Afrika’da bulunur. Animal Diversity Web’e (ADW) göre bu pitonlar ortalama 9,8 ila 16,5 fit (3 ila 5 m) uzunluğundadır .

Birmanya pitonları gibi, Orta Afrika kaya pitonları da antilop ve timsahlar da dahil olmak üzere oldukça büyük avları yutabilir . Bazen menüde insanlar bile yer alıyor: Afrika kaya pitonlarının insanlara saldırdığına ve hatta kısmen onları tükettiğine dair birkaç kayıt var . Bu yılanlar , diğer birçok yılan türüyle paylaştıkları bir özellik olan oldukça esnek çeneleri sayesinde bu kadar büyük bir avı yutabilirler . Campbell, “Avlarını yutmak üzereyken üst ve alt çenelerin ilişkisini ayırabildikleri için sıklıkla kafa boyutlarından çok daha büyük olan şeyleri alabiliyorlar” dedi.

10. Kral kobra (5 – 6 Metre)

Kral kobra saldırı hazırlığında

Geniş kapüşonunu ve zehirli dişlerini sergilemek için şaha kalkan kral kobra ( Ophiophagus hannah ) tehditkar bir figür sergiliyor; üstelik bunun tek nedeni ısırığının bir fili öldürecek kadar güçlü olması değil. Smithsonian Ulusal Hayvanat Bahçesi ve Koruma Biyolojisi Enstitüsü’ne göre, Asya’nın yerlisi olan kral kobraların uzunluğu 5 metreden fazla büyüyebilir. Şimdiye kadar kaydedilen en uzun kral kobra, Londra Hayvanat Bahçesi’nde 18,7 fit (5,71 m) uzunluğa ulaşan tutsak bir yılandı. Guinness Dünya Rekorları’na göre 1930’ların sonlarında – kabaca bir nakliye konteynırının uzunluğu. Hayvanat bahçesi bombalanırsa şehre kaçmasını önlemek için 2. Dünya Savaşı’nın başlangıcında öldürüldü.

Zehirli yılanlar genellikle devlere dönüşmezler. Campbell, avlarını tek bir ısırıkla hareketsiz hale getirebilme yeteneklerinin, genellikle beslenmek için boyuta veya güce güvenmeleri gerekmediği anlamına geldiğini söyledi. Ancak kral kobraların “kuralın bir istisnası” olduğunu ve onları dünyadaki en uzun zehirli yılan haline getirdiğini söyledi.

9. Birmanya pitonu (6 Metre)

Birmanya pitonları Florida’da istilacı bir türdür. Eyalette vahşi doğada yaşayan en büyüğünün boyu 17,7 metreydi.

Birmanya pitonları ( Python bivittatus ) dünya çapındaki 41 piton türünden biridir . Birmanya pitonları Güneydoğu Asya’ya özgüdür ve ağaçlarda yaşamaya başlarlar , ancak yetişkinlik döneminde boyutları onları yere inmeye zorlar. Guinness Dünya Rekorları’na göre kaydedilen en büyük Birmanya pitonu, 18,8 fit (5,74 m) uzunluğunda olan Baby adlı tutsak bir yılandı . Vahşi doğada, bu yılanlar düzenli olarak 16 fit (4,9 m) uzunluğa kadar uzanır; bu, timsahları avlayacak kadar büyüktür .

İstilacı bir tür olan Florida’da şimdiye kadar bulunan en büyük Burma pitonu 2022’de yakalandı. 97,5 kg (215 pound) ağırlığında ve 5,4 m uzunluğundaydı.

Sanki bu yeterince etkileyici değilmiş gibi, Florida Everglades’te (başlangıçta evcil hayvan olarak ithal edilen pitonların istilacı hale geldiği yer) Burma pitonlarını inceleyen araştırmacılar, bu yılanların aynı zamanda olağanüstü yön bulma içgüdülerine sahip olduğunu keşfettiler: Yeri değiştirilmiş pitonlar, eve geri döndüklerinde uzun süre burunlarını takip edebilirler. Araştırmacılar, Biology Letters dergisinde 2014 yılında yapılan bir çalışmada 32 kilometre uzakta olduklarını yazdı .

8. Küba boa (6 – 7 Metre)

Küba boaları Karayipler’deki en büyük yılanlardır.

Lake District Yaban Hayatı Parkı’na göre, Küba’ya özgü bu yanardöner pullu boa yılanları Karayipler’deki en büyük yılanlardır . Sürüngenler ve Amfibiler dergisinde yayın yapan araştırmacılara göre, 30 kilogramın üzerinde ağırlığa ve 5,65 metreye (18,5 fit) kadar ulaşan uzunluğa sahip olan Küba boaları (bazı raporlar, 6 metreden ( 19,6 fit) daha fazla büyüyebileceklerini iddia ediyor ) Chilabothrus angulifer ) zamanlarının çoğunu ağaç dallarının etrafına dolanarak veya yerdeki kertenkeleleri ve kemirgenleri araştırarak geçirirler.

Küba boaları benzersiz avlanma yöntemleriyle de öne çıkıyor: Sürüler halinde avlandığı bilinen tek yılandır . 2017 yılında araştırmacılar, bu antisosyal hayvanların stratejik bir şekilde bir araya gelerek Küba milli parkındaki bir mağaranın ağzında bir bariyer oluşturarak tüneyen yarasaların uçuş yolunu kapattığını açıkladılar. Bu, yılanların yukarıya sıçrayıp yarasaları havadan yakalamasını sağladı.

7. Hint pitonu (6,4 Metre)

Hint pitonları yeni doğmuş bir fil yavrusuyla aynı ağırlığa sahip olabilir.

Rudyard Kipling’in “Orman Kitabı” adlı eserindeki esrarengiz konuşan yılan Kaa’ya ilham veren tür, Hint pitonun ( Python molurus ) hikaye kitaplarındaki devasa büyüklüğü muhtemelen sadece kısmi bir abartıdır: Bu yılanlar 6,4 m uzunluğa kadar büyüyebilirler. ve ADW’ye göre neredeyse 220 pound (100 kg) ağırlığında. Bu, yeni doğmuş bir fil buzağının ağırlığına yakındır.

Hindistan, Pakistan, Sri Lanka ve Nepal ormanlarının yerlisi olan bu pitonlar, Burma pitonlarının yakın akrabalarıdır ve tıpkı Birmanya pitonları gibi yüzlerinde, sıcak sudan yayılan kızılötesi radyasyonu algılayabilen hassas bir zarla donatılmış “ısı çukurları” adı verilen yapılar bulunur. Nature dergisinde 2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre, gövdeli hayvanlar 1 metreye kadar uzaktadır . Bu adaptasyon, gece avlanan sinsi sürüngenlerin avlarına doğru yönlendirilmesine yardımcı olur.

6. Retiküle edilmiş piton (10 Metre)

Ağsı pitonlar, bugün Dünya’da yaşayan en uzun yılanlardır.

Bir başka Güney Asya yerlisi olan ağsı piton ( Malayopython reticulatus ), kendisine adını veren, yinelenen elmas şekillerinden oluşan bir desenle süslenmiş olup, günümüzde Dünya üzerindeki en uzun yılan olarak tanınmaktadır. 1912 tarihli bir hesap, yakalanan bir pitonun uzunluğunun 32,8 fit (10 m ) olduğunu (tipik bir okul otobüsünün uzunluğu) iddia ediyor, ancak bu rakamın doğrulanması zor.

Birleşik Krallık Doğa Tarihi Müzesi’ne göre ağsı pitonlar düzenli olarak 6,25 m’nin (20,5 fit) üzerine ulaşır. Guinness Dünya Rekorları’na göre, esaret altındaki en uzun ağsı piton 7,7 m (25,2 fit) olarak ölçüldü.

Büyüklüğü ve huysuz doğası bazen insanlar için ölümcül olabiliyor: 2018’deki bir olayda Endonezya’da bir kadın , şişmiş bir pitonun karnında tamamen giyinik halde bulundu. Ancak bu yaratıklar aynı zamanda hassas da olabilir. San Diego Hayvanat Bahçesi’ne göre, diğer piton türleri gibi dişiler de yumurtalarını hassas bir şekilde çevreliyor ve yavrulara aktarılan ısıyı üretmek için kaslarını ritmik olarak kasıyor, böylece soğuğa karşı hayatta kalma şansları artıyor .

5. Yeşil anakonda (9 Metre)

Yeşil anakondalar, 550 pound’a kadar ağırlığa sahip, dünyadaki en ağır yaşayan yılanlardır.

Yeşil anakondalar ( Eunectes murinus ), Amazon’daki bataklıklar ve dereler boyunca sessizce kayarlar ve burada 9 metre uzunluğa ulaşacak kadar uzun yaşayabilirler .

Tarihi kayıtlar dikkate alındığında, ağsı pitonlar kadar uzun olmadıkları görülüyor. Bununla birlikte, yeşil anakondalar, Smithsonian Ulusal Hayvanat Bahçesi ve Koruma Biyolojisi Enstitüsü’ne göre, bu yılanlardan bazılarının ağırlığı 550 pound’a (250 kg) varan, kuyruklu piyanoya eşdeğer olan, bugün Dünya üzerindeki en ağır yılan türüdür. İri yılanlar bu büyük kütleyi kapibara, kayman ve geyik avlarını daraltmak için kullanır.

En büyük yeşil anakondaya dair resmi bir kayıt yok, ancak 2016 yılında Brezilya’daki inşaat işçileri 33 fit (10 m) uzunluğunda ve 880 pound (399 kg) olduğu tahmin edilen bir yılanla karşılaştılar.

 

Yaygın inanışın aksine, daralma tek başına boğulma nedeniyle ölüme neden olmaz. “Vücutlarındaki avlarının etrafına sarılan saf kas kütlesi, temelde kalp krizine neden oluyor. Esas olarak kalbin ritmini ve dolaşımını durduruyor” dedi Campbell. “Bu, avı hareketsiz hale getirecek ve daha sonra bütün olarak yutmak için zaman ayırabilecekler – normalde başları önde.”

4. Gigantophis garstini (7 – 10 Metre)

Gigantophis garstini’nin (resimde gösterilmemiştir) günümüz Mısır’ında yaşadığı Ekoen dönemine (55,8 ila 33,9 milyon yıl önce) ait fosilleşmiş bir yılan.

Günümüz yılanları inanılmaz boyutlara ulaşabiliyorken, tarih öncesi yılanlar günümüz rekorlarının çoğunu geride bırakıyor. Örneğin Gigantophis garstini , yaklaşık 40 milyon yıl önce , bir PLOS blog yazısına göre araştırmacıların 23 ila 32 fit (7 – 10 m) uzunluğunda olduğunu tahmin ettiği bir vücutta kayan iri bir canavardı .

1901 yılında Mısır’da keşfedilen bu yılan, geniş anatomisini , ilk fil ataları gibi (yaklaşık tapir büyüklüğünde) avların etrafına sarma ve onları bütün olarak yeme yeteneğine sahipti . Araştırmacılar, Gigantophis’in , fosilleri Hindistan’da bulunan Madtsoia adlı başka bir soyu tükenmiş dev türle akraba olduğunu keşfetti ; bu da dev yılanların terör saltanatının bir zamanlar Asya’nın bazı bölgelerine de yayıldığını öne sürüyor. Gigantophis garstini, keşfinden sonra neredeyse 100 yıl boyunca dünyanın en büyük yılanı unvanını elinde tuttu; ta ki daha da büyük örnekler ortaya çıkana kadar.

3. Palaeophis colossaeus (12 Metre)

Şeritli bir deniz yılanı (Laticauda colubrina). Palaeophis colossaeus (resimde gösterilmemiştir) 39 feet uzunluğa ulaşabilen bir deniz yılanıydı.

Dev yılanlar yalnızca karayla sınırlı değildi: Dünyanın tarih öncesi denizleri aynı zamanda Palaeophis colossaeus gibi leviathanları da barındırıyordu . Bu deniz yılanı, bir zamanlar 100 milyon yıl önce Kuzey Afrika’nın bazı kısımlarında bulunan eski bir okyanusu geçti. Acta dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, fosilleşmiş iskeleti günümüz Sahra çölünde keşfedildiğinde, araştırmacılar 1999 ve 2003 yıllarında yapılan saha gezileri sırasında toplanan örneklerden bu türün 39 fit ( 12 metre) uzunluğa ulaştığını hesapladılar. Paleontolojik Polonica. Bu da onu şimdiye kadar bulunan en uzun deniz yılanı ve bilinen en uzun yılanlardan biri yapıyor.

Yılanın kafası hiçbir zaman keşfedilmedi ancak araştırmacılar, iskeletinden bu devasa yaratığın ağzının küçük balinaları bütün olarak tüketebilecek kadar büyük olduğunu belirledi.

Onun soyundan gelenler kıyaslandığında küçüktür. Günümüzde deniz yılanları nadiren 2 metrenin (6,5 fit) ötesine uzanır.

2. Titanoboa cerrejonensis (13 Metre)

Titanoboa, 42,7 fit (13 m) uzunluğa ulaşan, şimdiye kadar yaşamış olduğu bilinen en büyük yılanlardan biriydi.

T. rex büyüklüğünde , 1,25 ton (1,13 metrik ton) ağırlığındaki yılan Titanoboa cerrejonensis, bir korku filmi için uydurulmuş kurgusal bir canavar değil, bir zamanlar Güney Amerika’nın nemli ormanları ve nehirlerinde sürünen gerçek bir yaratıktır. Titanoboa, şimdiye kadar var olduğu bilinen en büyük yılanlardan biriydi .

Geçmişi 60 milyon yıl öncesine dayanan bu yılan, bölgenin günümüz anakondaları ve boalarının tarih öncesi büyükbabasıydı. Yaklaşık 250 omur, timsahlar ve nehir balıklarından oluşan bir diyetle besleyeceği, 42,7 fit uzunluğunda (13 m) devasa bir çerçeve oluşturdu. Indiana Üniversitesi’ne göre, ağırlığının 2.500 pound (1.130 kg) olduğu tahmin ediliyor.

Fosilleşmiş kalıntıları 2000’li yılların başında, Kolombiya’daki jeolojik bir manzara olan Cerrejón Formasyonu’nun kayalarına çivilenmiş halde keşfedildi. Ama hâlâ orada gizlenen başka devler olabilir.

Campbell, “Titanoboa’dan daha büyük veya daha büyük bir yılanın daha var olma ihtimaline kapıyı kapatmıyorum” dedi. “Sadece henüz bulamadık.”

1. Vasuki Indicus (11- 15 Metre)

Vasuki, günümüz pitonları ve anakondalarıyla akraba olan soyu tükenmiş bir yılan ailesine aittir.

Titanoboa, on yılı aşkın süredir bilinen en büyük yılan rekorunu elinde tutarken, Nisan 2024’te yeni bir yarışmacı açıklandı . Hindistan’daki bir madenden çıkarılan Vasuki indicus’un -en yüksek tahmine göre- Titanoboa’dan 6,5 fit (2 metre) daha uzun olduğu tahmin ediliyor .

Bu dev, soyu tükenmiş yılan, adını Hinduizm’deki efsanevi yılan kralı Vasuki’den almıştır. Fosilleşmiş omurları, onun tamamen yetişkin bir yetişkin olduğunu ve muhtemelen 36 fit ila 50 fit (11 ila 15 m) uzunluğunda olduğunu gösteriyor. Bu potansiyel olarak V. indicus’u bilinen en büyük yılan yapar .

Vasuki yaklaşık 47 milyon yıl önce yaşadı. Geç Kretase döneminde (100,5 milyondan 66 milyon yıl önce) Afrika, Hindistan, Avustralya, Güney Amerika ve Güney Avrupa’da ortaya çıkan, Madtsoiidae adı verilen soyu tükenmiş bir yılan ailesine aittir.

Araştırmacılar onun geniş, silindirik bir gövdeye sahip olduğuna ve karada yaşadığına inanıyor. Boa ve piton gibi modern yılanlara benzer şekilde, avını daraltarak öldüren , pusuya düşürülmüş bir yırtıcı hayvan olması muhtemeldir .

Exit mobile version