Çevre

Endonezya, yeraltı suyu kullanımını kısıtlayarak Cakarta’nın daha da çökmesini engellemeyi hedefliyor

Reklam
Cakarta
  • Önlem, su kullanımının ‘kontrolden çıkmasını’ ve Java’nın çeşitli yerlerinde arazi çökmesini kötüleştirmesini önlemektir.
  • Jakarta’nın yerine geçecek yeni başkent Nusantara’nın inşasına başlandı ve batan metropol bu taşınmanın temel nedeni oldu

Endonezya, su kaynağını korumak ve halihazırda başkenti Jakarta’yı rahatsız eden toprak çökmesini durdurmak için yeraltı suyu kullanımını sınırlayacak.
Bakanlığın jeoloji dairesi başkan vekili Muhammad Wafid Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Enerji ve Maden Kaynakları Bakanlığı’nın ayda 100 metreküpten fazla su kullanan hanelerin izin almasını isteyeceğini söyledi. Çoğu aile ayda yalnızca 30 metreküp civarında su kullanıyor.

Java’nın kuzey kıyısındaki birçok bölgede kaydedilen arazi çökmesine neden olacağı için “Kontrol dışı su kullanımı istemiyoruz” dedi.

Hareketin amacı, gelecek nesillerin hâlâ yer altı suyuna erişebilmesini sağlamak ve 1997 ile 2005 yılları arasında bazı bölgelerin dört metreye kadar battığı başkent gibi şehirlerin daha fazla batmasını önlemek.

Yaklaşık üç yıl içinde hükümet yer altı suyunu izinsiz kullananlara da ceza uygulamaya başlayacak. Wafid, sulama sistemleriyle bağlantısı olmayan çiftçilerin, aile başına saniyede iki litreden az su kullandıkları sürece izin zorunluluğundan muaf tutulduğunu da sözlerine ekledi.

Paydaşlarla devam eden görüşmelere bağlı olarak sınırların hala değişebileceğini söyledi.

Jakarta’nın içinde bulunduğu kötü durum, Başkan Joko Widodo’nun idari koltuğu Borneo adasının kalbindeki yeni bir başkente taşıma planının temel nedenlerinden biri.
Endonezya, Widodo’nun Cakarta’nın başkent statüsünden çıkarılacağını duyurmasının ardından 2022 ortalarında yeni başkent Nusantara’nın inşasına başladı.

New York City’nin yaklaşık iki katı büyüklüğündeki yeni başkent için planlar muhteşem. Yetkililer, yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan, “akıllı” atık yönetimi ve yeşil binaları kullanan, ormanlara, parklara ve gıda üretimine odaklanan fütüristik bir yeşil şehrin yaratılmasının çığırtkanlığını yapıyor.

Yaklaşık 7.000 inşaat işçisi şantiyenin ilk aşamalarını temizliyor, sürüyor ve inşa ediyor. İşçi yatakhaneleri, temel yollar ve helikopter pisti halihazırda kullanılıyor. Cumhurbaşkanlığı sarayı gibi önemli binaların inşaatının Ağustos 2024’e kadar tamamlanması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 1970’li yıllardan itibaren yer altı sularının kontrolsüz kullanımı ve buna bağlı olarak yer altı suyu seviyesindeki düşüş, derinlikleri 20 ile 150 metre arasında değişen obrukların oluşumunu da hızlandırıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu