Reklam
Çevre

Filipinler ve Endonezya’da jeotermal enerji projeleri kızışıyor

Ülkeler, Güneydoğu Asya'nın yenilenebilir enerjiye geçişine öncülük etmek için bol miktarda rezerv kullanıyor

 

Endonezya’daki Muara Laboh jeotermal projesi, 2025 yılına kadar üretim kapasitesini iki katından fazla artırmayı planlıyor.

JAKARTA/MANİLA — Jeotermal enerji üretimi gelişimi, her ikisi de dünyanın en büyük rezervlerinden bazılarına ev sahipliği yapan Endonezya ve Filipinler’de, şirketlerin yenilenebilir enerji değişiminden yararlanmak için fon toplamasıyla hız kazanıyor.

Endonezyalı holding şirketi Barito Pacific’in bir kolu olan Barito Renewables Energy, geçen ay ülkenin borsasında işlem gördü .

Piyasa değeri, ticaretin ilk gününde 130 trilyon rupiah’a (8,3 milyar dolar) ulaştı ve Salı kapanışında altı kat artarak 840 trilyon rupiah’a yükseldi ve borsadaki en değerli ikinci şirket oldu.

Barito, Japon ticaret şirketi Mitsubishi Corp.’u yatırımcı olarak kabul eden yan kuruluşu Star Energy Geothermal aracılığıyla Java’da üç jeotermal enerji santrali işletiyor. Santrallerin toplam elektrik üretim kapasitesi 890 megavattır.

Şirket, ilk halka arzında 3 trilyon rupi topladı; bu parayı tesisin genişletilmesinde kullanmayı planlıyor.

CEO Agus Salim Pangestu yaptığı açıklamada, “Değerli ortaklarımıza ve yatırımcılarımıza bize olan güvenleri ve firmamızın net sıfır hedeflerine geçiş konusundaki kararlılığı için yürekten şükranlarımızı sunuyoruz.” dedi.

Jeotermal enerji üretimi, elektrik üretmek için ısı kaynağı olarak yer altından çıkarılan sıcak su ve buharı kullanır. Rüzgar ve güneş enerjisinden farklı olarak genellikle hava koşullarından veya günün saatinden etkilenmez.

Endonezya, Pasifik Ateş Çemberi’nde yer alıyor ve yaklaşık 150 aktif yanardağa ev sahipliği yapıyor, bu da onu jeotermal bir güç merkezi haline getiriyor. Japonya Metal ve Enerji Güvenliği Örgütü’ne göre jeotermal kaynakları 27.790 MW’a eşdeğer olup ABD’den sonra ikinci sırada yer almaktadır.

Ancak Endonezya aynı zamanda kurulu üretim kapasitesinde de dünya çapında ikinci sırada yer alırken, toplam 2.350 MW rezervin onda birinden az olup, ülkenin elektrik arzının yalnızca %6’sını karşılamaktadır.

Endonezya hükümeti, 2060 yılına kadar net sıfır karbon dioksit emisyonuna ulaşma hedefini belirledi. Ülkedeki tüm elektrik iletimi ve dağıtımını yöneten devlet kuruluşu Perusahaan Listrik Negara, jeotermal enerji üretiminin oranını 2030 yılına kadar %8’e çıkarmayı planlıyor. Hidroelektrikten sonra %10’luk payla ikinci en büyük yenilenebilir enerji kaynağıdır.

Devlete ait petrol şirketi Pertamina’nın bir yan kuruluşu olan Pertamina Geothermal Energy de Şubat ayında halka açıldı. Bağımsız olarak işletilen altı tesiste toplam 670 MW üretim kapasitesine sahip olup, ortak işletilen tesisler de dahil edildiğinde bu rakam 1.800 MW’a çıkmaktadır. Bunu 2027 yılına kadar 600 MW daha artırmayı planlıyor.

Japon şirketleri Endonezya’nın jeotermal enerji sektörüne yatırım yapıyor. Ticaret evi Sumitomo Corp. ve enerji grubu Inpex, Sumatra’nın merkezindeki Muara Laboh jeotermal enerji projesinde toplam %80 hisseye sahip. Proje, üretim kapasitesini 2025 yılına kadar iki katından fazla 220 MW’a çıkarmayı planlıyor.

Japon şirketleri uzun süredir kuzey Sumatra’daki Sarulla enerji santralinde yer alıyor ve aralarında Kyushu Electric Power ve Itochu Corp.’un da bulunduğu oyuncuların çoğunluk hissesi bulunuyor.

Güneydoğu Asya’nın jeotermal lideri Filipinler’dir. Rezervleri dünyada beşinci sırada yer almasına rağmen jeotermal, toplam elektrik üretiminin yaklaşık %10’unu oluşturmaktadır.

Holding Lopez Grubu, yan kuruluşu Energy Development Corp aracılığıyla önümüzdeki üç yıl içinde jeotermal enerji üretimine 60 milyar Filipin pesosu (1,1 milyar dolar) yatırım yapmayı planlıyor . Şirket, Leyte ve Mindanao adaları da dahil olmak üzere yerlerde 40 kuyu açmayı planlıyor.

EDC, yaklaşık %80’i jeotermal olmak üzere 1.500 MW’lık yenilenebilir enerji üretim kapasitesine sahiptir. Filipinler’deki toplam jeotermal gücün %60’ından fazlasını oluşturuyor.

Kömürle çalışan enerji şu anda ülkenin elektrik üretiminin yaklaşık %60’ını oluşturuyor. Hükümet, yeni kömür yakıtlı enerji santrallerinin inşasını yasakladı ve yenilenebilir enerjinin payını 2030’da %35’e, 2040’ta ise %50’ye çıkarmayı hedefliyor.

Uluslararası Enerji Ajansı’na göre, Güneydoğu Asya’daki jeotermal enerji üretiminin 2050 yılında 276 milyon megawatt saate ulaşması bekleniyor; bu da 2020’ye göre on kat artış anlamına geliyor.

Bununla birlikte, Japonya’daki jeotermal kalkınmanın kaplıcalar üzerindeki etkisine ilişkin endişeler nedeniyle engellendiği gibi, Güneydoğu Asya’daki bazı projeler de yerel muhalefetle karşı karşıya kalıyor.

Endonezyalı enerji şirketi Supreme Energy ve Sumitomo Corp.’un da katıldığı güneydoğu Sumatra’daki Rajabasa bölgesinde planlanan projede, yerel topluluğa zarar verilmesinden endişe duyan sakinlerin protestoları nedeniyle gecikmeler yaşandı.

Filipinler’in EDC’si, Mindanao’daki jeotermal santrallerin arazi bozulmasından endişe duyan kabilelere telif ücreti ödemeye karar verdi.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu