Reklam
Çevre

Hava Kirliliğinin yol açtığı duman, bu hafta Güney Asya’daki büyük şehirleri kapladı..

Güney Asya’nın bazı bölgelerinde okullar ve pazarlar kapanırken Pakistan ve Hindistan dumanla kaplandı

Cuma günü Dünya’nın havası en kirli beş şehrinin dördünün bulunduğu Güney Asya’nın Pakistan bölgesinde ki Lahore kenti ve Hindistan’daki kriket Dünya Kupası da etkilendi.

Kirliliğin yol açtığı duman, bu hafta Güney Asya’daki büyük şehirleri kapladı; bazı bölgelerde işletmeler ve okullar kapanmaya zorlandı.

Cuma günü öğle vakti itibarıyla, dünyanın en kötü hava kalitesine sahip ilk beş şehrinden dördü Güney Asya’da yer alırken, tek aykırı değer yakınlardaki Endonezya’daydı.

Pakistan , Hindistan, Nepal ve Bangladeş’in tamamı, çoğunlukla kirlilik ve nispeten daha düşük sıcaklıkların birleşiminden kaynaklanan zehirli havadan etkilendi.

Devlet kurumları tarafından geliştirilen bir ölçüm olan Hava Kalitesi Endeksi (AQI), Hindistan’ın Kalküta’sını dünyadaki en kirli şehir olarak belirlerken, onu ülkenin başkenti Yeni Delhi ikinci sıraya koyuyor.

İlk beşte Endonezya’nın başkenti Cakarta, Bangladeş’in başkenti Dakka ve Nepal’in başkenti Katmandu yer aldı.

Kirli hava son günlerde Pakistan’ın Lahor kentinde yoğun bir şekilde hissedildi ve AQI değeri Çarşamba günü 432 iken Cuma günü 103’e düştü.

Yeni Delhi’de sabah dumanının ortasında insanlar ve araçlar yolda görülüyor

301’in üzerindeki her şey tehlikeli olarak değerlendiriliyor (en ciddi sıralama). 101’in üzerindeki puan ise çocuklar, yaşlılar, solunum rahatsızlığı olanlar ve hamile kadınlar gibi hassas gruplar için bir uyarıdır.

Sonuç olarak, 11 milyondan fazla insanın yaşadığı şehirde ve toplamda 110 milyon nüfusa ev sahipliği yapan daha geniş Pencap bölgesinde okullar ve pazarlar Perşembe gününden Pazar gününe kadar kapatıldı.

Hastaneler ve mahkemeler gibi öncelikli hizmetlerin yanı sıra ofisler, restoranlar ve işletmeler, eyalet hükümetinin talimatıyla dışarıdaki hareketi sınırlamak amacıyla kapatıldı.

Ancak yetkililere göre, doktorlar halka yüz maskesi takmalarını ve evde kalmalarını tavsiye ederken, bu durum on binlerce kişinin hastalanmasını engellemedi.

19. yüzyılda bahçeler şehri olarak bilinen Lahor’da pek çok kişi öksürük ve nefes alma sorunları yaşadığını bildirdi.

Uzmanlar, kışlık buğday ekim sezonunun başlangıcında mahsul artıklarının yakılmasının kirliliğin temel nedeni olduğunu söylüyor.

Daha genel olarak, Güney Asya’da son yıllarda artan sanayileşme, yoğun nüfuslu bölgelerdeki fabrikalardan ve araçlardan kaynaklanan kirleticilerin artmasına neden oldu.

Sıcaklığın tersine dönmesi, sıcak hava tabakasının yükselmesini önlediğinden ve kirleticileri yere daha yakın tuttuğundan, soğuk aylarda sorun daha da ciddileşiyor.

Dünya Kupası’nda duman

Kriket Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan komşu Hindistan’da, Yeni Delhi’deki yetkililer, hafifletme çabalarına rağmen hava kalitesinin tehlikeli derecede güvensiz kalması nedeniyle Pazartesi gününden itibaren bir hafta boyunca araç kullanımını kısıtlayacaklarını duyurdu.

Kriket oyuncuları, Bangladeş takımının bu hafta başında antrenmanı iptal etmesi ve Sri Lanka takımının maske takması nedeniyle Yeni Delhi’de zaman zaman kapalı alanda kalmayı tercih etti.

Başkentte ilkokullar da Cuma gününe kadar kapatıldı.

Gece boyunca yağan yağmur Cuma sabahı bir miktar rahatlama sağlarken, finans başkenti Mumbai’de de hava yakın kıyı bölgelerindeki sağanak yağışlar nedeniyle iyileşti.

‘Neredeyse kesin’ 2023, Dünya’nın kayıtlara geçmiş en sıcak yılı olacak
Büyük fosil yakıt üreten ülkeler ‘iklim hedeflerini riske atıyor’

Bilim insanları, şiddetli sağanakları tetiklemek için Yeni Delhi’de yağmuru teşvik edebilecek maddelerin yayılmasını içeren bir süreç olan bulutları tohumlamayı düşünüyor.

Cuma günkü yağmur, birçok kişinin havai fişek yasağına karşı gelerek hava kirliliğinde artışa neden olduğu Diwali festivalinden iki gün önce yağıyor.

Nepal’de Cuma öğleden sonra Katmandu’nun AQI’si 128 olurken, Bangladeş’in başkenti Dhaka endekste “sağlıksız” olarak kabul edilen 156. sırada yer aldı.

Dünya Sağlık Örgütü, Nepal’de ölüm ve sakatlık açısından önde gelen risk faktörünün hava kirliliği olduğunu defalarca tespit etti.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu