Çevre

İrlanda’da rüzgar türbinlerinden elde edilen elektrik rekor kırdı, faturalar yüzde 72 düştü

Reklam
Rüzgar Türbini

Ada ülkesi olması bakımından rüzgar türbinlerine büyük yatırım yapan İrlanda’da ilk kez rüzgar enerjisinden elde edilen sürdürülebilir elektrik, ülkedeki tüketim oranını geçerek rekor kırdı. Elektrik fiyatları da geçen seneye oranla yüzde 72 düşüş gösterdi.

İrlanda’da fırtına nedeniyle rüzgar türbinlerinden elde edilen elektrik enerjisi rekor kırarak geçen seneye oranla yüzde 71 arttı. Bu sayede elektriğin toptan fiyatı yüzde 72 düşüş gösterdi, ülkedeki enerji faturaları büyük oranda geriledi.

Doğal afet ve fırtınalar beraberinde getirdikleri maddi hasar ve can kayıpları sebebiyle ülkeler için kötü haberlerdir ancak temmuz ve ağustosta, ve akabindeki eylül ayında yaşanan ilginç bir gelişme İrlanda’nın tarihinde bir dönüm noktası niteliğinde.

Yaklaşık 5 milyon nüfusa sahip ada ülkesi İrlanda’nın, ülkede yaşanan Agnes Fırtınası sonrası modern tarihinde ilk defa rüzgar enerjisinden elde ettiği elektrik, ülkedeki talebi geride bıraktı.

Ülkede temmuz ve ağustos ayında rüzgar türbinleri, güneş panelleri ve deniz dalgalarından elde edilen sürdürülebilir enerji oranı rekor kırmış ve ülkenin modern tarihinde kaydedilen en yüksek orana erişmişti.

Geçtiğimiz salı günüyse ülkede etkisini gösteren Agnes Fırtınası vesilesiyle rüzgar türbinleri yüksek verimle çalıştı ve bir günde 3.642 magavat (MW) elektrik üretti.

Bu rakam tüm İrlanda Adası’ndaki günlük elektrik talebini geride bırakarak ülkenin modern tarihinde yepyeni bir rekor daha kırmış oldu.

Gelişme sonrası İrlanda gazetesi The Journal’a konuşan İrlanda Rüzgar Enerjisi Kurumu (WEI) Dış İlişkiler Direktörü Justin Moran, “Bu gelişme İrlanda’nın rüzgar santralleri için büyük bir başarı oldu.” ifadelerini kullandı.

Moran, bu rekorun ülkedeki tüm elektrik sistemini karbon ayak izinden arındırma potansiyeli olduğunu gösterdiğini de sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu