Site icon İnsan ve Doğa

Kamp Yaparken Vahşi Hayvanlara Karşı Alınacak Önlemler.

Not : Yazıdaki tüm tedbirler ve hamlelerin % 100 bilimsel doğruluğu ispat olmamakla birlikte, doğa ile ilgili yoğun tecrübeleri olan insanların ortak fikir ve görüşlerini yorumladığım teorik bilgilerdir.

Nerede Kamp Yap(ma)malı?
Önlem olarak ilk yapmamız gereken şey kamp yeri seçimidir. Kamp yerimizi onların yaşam alanlarının yakınlarına, geçiş yollarına, su kenarlarına kurmadığınız sürece vahşi hayvanlarla karşılaşma ihtimaliniz oldukça düşüktür. Vahşi hayvanlar su ihtiyaçlarını gidermek için su kaynaklarına geleceklerinden dolayı su kenarlarında kamp güvenli değildir.

Yeme İçme
Gece yatarken yiyecekleri ağaç dalına asmalı ve mümkün olduğunca kamp alanından uzak tutmalıyız.Kesinlikle çadırınızda yiyecek bulundurmayın! Çöplerinizi de mümkün olduğunca kamp yerinden uzak tutmanız gerekir.

Ateş
Yabani hayvanlar ateşten kaçınacakları için kamp yerinizde yangın tehlikesini hesaplayarak mümkün oldğunda uygun seviyede ateş yakarsanız hayvanlar ateş yandığı sürece kamp yerinden uzak duracaklardır.

Ateşli Silahlar
Ses tabancası. Kuru sıkı tabanca da deniyor. Amaç, gürültü yaparak saldırma olasılığı olan hayvanı uzaklaştırmak. Ancak kızgın bir şekilde gelen hayvanın, bu tarz bir gürültüden daha çok sinirlenme olasılığı da var. Diğer taraftan, gerçek silahı olan birisine kazara bu tabancayı dğrultursanız, karşıdakinin sizi gerçekten vurabilir.

Korkutup Kaçırmak
Düdük. Gürültülü bir düdük ile, yabani hayattan olmayan birisinin ormanda olduğu hayvanlara haber verilebilir. Bu sayede çoğu hayvan, yaklaşmadan uzaklaşacaktır. Radyo vb. bir cihaz sayesinde, yine doğal olmayan seslerin hayvanlar tarafından duyularak uzaklaşması için işaret verilebilir.

Kurt : Kampınızı ziyaret etme olasılığı düşüktür. Yeterince açlarsa kalan yemeklerden almak için gelebilirler. Eğer yakınınızda kurt gördüyseniz bilin ki en az 4-5 tane daha çevrenizde bekleyen arkadaşı vardır. Kaçmayı denemeyiniz. Yapacağınız şey yavaş ve sessiz hareketler ile arabaya binmek olmalıdır.

Ayı : Ayı daha çok tek başına olan insanlara saldırır. Vahşi hayvanlardan en tehlikelisi ayıdır. Kalabalık gruplara ayı saldırmaz. Sizi tek yakalarsa muhtemelen saldıracaktır. Tek başınıza dolaşıyorsanız ses yapınız. Karşılaşırsanız kaçmaya çalışmayın. Sizden hızlıdır. Ağaca tırmanabilir. Cenin pozisyonu almaya çalışın. Veya şansınız varsa arabaya kaçın.

Domuz : Domuz iyi koku alma özelliğine sahiptir. Hareket eden şeylere karşı duyarlıdır. Saldırmayı sever. Her şeyi yiyebilir. Kampta yiyecekleri hava almayacak şekilde arabada tutmaya çalışın. Çöp varsa toprağa gömün.

Exit mobile version