Doğa

Türkiye’de görülmesi gereken 10 kanyon

Reklam

01-Valla Kanyonu / KASTAMONU
Yer yer bin 200 metreyi bulan yüksekliğiyle Dünyanın en derin ikinci kanyonu olarak kabul edilen Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesi sınırlarındaki Valla Kanyonu görülmesi gereke bir kanyondur.

02-Köprülü Kanyon / ISPARTA ve ANTALYA
Köprülü Kanyonun başlangıcı Ispartanın güney doğusunda bulunan Kasımlar beldesidir. Nehrin asıl kaynağını Ispartanın ilçesi olan Aksudan gelen ırmak ve yine Ispartaya bağlı Karacahisar köyünden çıkan su oluşturmaktadır. Kanyon Kasımlardan Antalyanın Değirmenözü köyüne kadar yaklaşık 25 km boyunca dar vadilerden oluşmaktadır.

03-Saklıkent Kanyonu / MUĞLA
Saklıkent Millî Parkı veya yaygın adıyla Saklıkent Kanyonu, Antalya-Muğla sınırını çizen Eşen Çayı’nın kolu olan Karaçay’ın oluşturduğu kanyondur.

04-Sansarak Kanyonu / BURSA
Sansarak kanyonu,İznik’te bulunan turistik bir kanyondur. Marmara Bölgesinde tur düzenlenebilen trekking parkurları arasında en zorlularından birisidir. Günümüzde Turizm şirketleri bu parkurda doğa yürüyüşleri faaliyetleri düzenlenmektedir.

05-Ihlara Vadisi / AKSARAY
Aksaray İli Güzelyurt İlçesi sınırları içerisinde bulunan Ihlara Vadisi dünya üzerindeki kanyonlar arasında önemli bir yere sahiptir. 18 kilometre uzunluğunda, ortalama 150 metre derinliğinde ve 200 metre genişliğinde, bünyesinde binlerce yaşam alanı bulunan Ihlara Vadisi, diğer kanyonlardan farklı olarak geçmiş dönemlerde içerisinde insanların yaşadığı dünyanın en büyük kanyonu olma özelliğini taşımaktadır.

06-Yazılı Kanyon / ISPARTA
Yazılı Kanyon, Isparta ili Sütçüler ilçesinde bulunan kanyon ve tabiat parkıdır.Çandır Köyü hudutları içerisinde kalan park, 1989 yılında tabiat parkı olarak tescil edilmiştir. Yazılı denmesinin sebebi kanyonda büyük bir kaya üzerinde eski Yunan şairlerinden Epiktetos’un Hür İnsan Üzerine Bir Şiir’inin yer almasıdır.

07-Küpkaya Kanyonu / ORDU
Ordu’nun Ulubey ilçesi Kardeşler Köyü’nde bulunmaktadır. Ordu il merkezine 32 km, Ulubey ilçesine 9 km mesafededir. Kanyon 2 km. uzunluğa ve 5 ile 20 metre arasında değişen genişliğe sahip

08-Cehennemdere Kanyonu / ARTVİN
Dünyanın büyük kanyonları arasında yer alan Artvin’in Ardanuç ilçesindeki Cehennem Deresi Kanyonu, Artvin – Ardanuç karayolunun 25. kilometresinde bulunmaktadır ve kanyonun Ardanuç ilçe merkezine uzaklığı 7 km’dir.

09-Göynük Kanyonu / ANTALYA
Göynük Kanyonu Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunmaktadır. Bu kanyon kemer ilçesindeki Göynük tatil beldesinde bulunur. İçerisinde Dünya’nın en iyi yürüyüş parkurların arasında bulunan Likya yolu da bulunmaktadır ve Dünya çapında en iyi 10 trekking parkurundan biri olarak görülür.

10-Karanlık Kanyon / ERZİNCAN
Karanlık Kanyon, Erzincan ili Kemaliye ilçesinde Munzur Dağları üzerinde Karasu Nehri’nin oluşturduğu kanyondur. Karanlık Kanyon, 25 km uzunluk, 1.000 m derinlik, %90 yamaç eğimi ve zaman zaman 10–15 m vadi tabanına sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu