Doğa

Yağmur Damlalarından Enerji Üreten Güneş Panelleri Üretildi!

Reklam
Çinli araştırmacılar, yağmur damlalarını enerjiye dönüştürebilen güneş panelleri ürettiklerini açıkladılar.

Yenilenebilir enerjinin en sık kullanılan türlerinden birisi olan Güneş enerjisi, güneş panelleri sayesinde depolanıyor ve kullanılıyor. Bu enerji türünün oldukça kullanışlı ve kolay erişilebilir olduğunu söyleyebiliriz fakat Güneş ışığına erişimin minimum olduğu zamanlarda, güneş panellerinin maalesef yetersiz kaldığını görüyoruz.

Çinli araştırmacılar hava olaylarının, güneş panellerinin verimliliğini etkilememesi için mükemmel bir yöntem geliştirmişler. İlk olarak güneş panellerinin minimum verimlilikte çalıştığı hava koşullarını, yani yağmur yağdığı zamanları ele alan araştırmacılar, bu hava olayının yaşanması esnasında nasıl enerji üretebileceklerini düşünmüşler. Aylar süren araştırma, “graphene” isimli madde katmanının üretilmesiyle tamamlanmış.

Graphene düşen yağmur damlalarından enerji üretebilmek adına geliştirilmiş olan, atom kalınlığında bir katman. Bu katmana gelen yağmur damlaları graphene’e yapışıyorlar, doğal kondansatör görevi görüyorlar ve enerjinin üretilmesini sağlıyorlar. Çinli araştırmacıların keşfettiği bu yöntem, maalesef sadece %6.5 verimlilikte çalışabiliyor. Fakat dünyanın en verimli güneş panelinin bile %22 verimlilikte çalışabildiğini düşünürsek,%6.5 oranındaki verimliliğin oldukça iyi olduğundan bahsedebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu