Kış Kampı

Çok
10 yıl 2 ay önce - 5 yıl 4 ay önce #47 Yazan: GeZGiN
Kış Kampı, GeZGiN tarafından oluşturuldu
Kampçılık sadece güzel hava ve koşullar altında sürdürülen bir faaliyet değildir. İyi eğitilmiş ve gerekli koruyucu malzemelere sahip bir kampçı için soğukta ve kar altında kamp yapmakta çok zevkli bir uğraştır. Kışın bütün güzelliklerinden faydalanmak, kayak dahil bütün kış sporlarını yapmak, soğukla mücadele etmesini öğrenmek bu zorlu mevsimde de kampçılık faaliyetlerinin sürdürülmesi için güzel nedenler olarak sıralanabilir. Normal kamp ve hayatta kalmak tekniklerinin yanı sıra gelişmiş tekniklerin kullanılmasını gerektirmesi ve mücadelenin zorunlu olması kış kampını en maceralı doğa faaliyeti yapmıştır.

Kış kampçılığı diğer mevsimlerde yapılan kamplara göre çok daha iyi bir eğitim ve bu eğitimin eksiksiz uygulanmasını gerektirmektedir. İyi bir eğitim ve eksiksiz uygulamanın yapıldığı kış kampları en az diğer kamplar kadar hatta daha zevkli geçer. Ancak eğitimsiz yapılan ve uygulamada hataların yapıldığı bir kış kampı çok kötü sonuçlarla tamamlanabilir. Bu nedenle kış kampı öncesi bütün ihtimalleri içeren çok geniş bir eğitim programı uygulanmalıdır.

Kış kampının zevkli geçmesi için en önemli olay üşümemek yani sıcak kalmayı başarmaktır. Kış kampı süresince sıcak ve kuru kalmak ve sıcak bir ortamda uyumak için gereken önlemleri almak zorundayız. Uygun giysileri katlar halinde giymeliyiz. Giysilerin su çekmemesi o nedenle de bunu engelleyecek bir giyim şeklinin uygulanması gereklidir. Soğukta da olsa iş yaparken veya yürürken terlenebilir. Elbiselerimizin nemlenmesi ise çok olumsuz bir olaydır. Özellikle ayakların sıcak tutulması gereklidir. Sıcak bir yerde uyuyabilmek için çadırının su geçirmez olması tabanının kapalı olması şarttır. Uyku tulumunun seni dışarıdaki en düşük sıcaklığa rağmen sıcak tutabilecek özellikte olması gereklidir. Uyku tulumunun altına tabandan gelecek soğuğu uyku tulumuna dolayısıyla sana iletmeyi engelleyecek sert sünger mat kullanmalısın. Şişme yataklar da kış kamplarında soğuğa karşı kullanılabilir.

Kış kamplarında gündüz hareketli bir faaliyet programı uygulanmalıdır. Vücudu sıcak tutmak için bol kalori vererek ısıtan şekerli ve yağlı yiyecekler yenmelidir. Alkollü içecekler kısa bir an için ısıtıyormuş gibi his verse dahi uzun vadede üşüme hissi artacaktır.
Son düzenleme: 5 yıl 4 ay önce Düzenleyen:GeZGiN

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

  • Voyager
  • Voyager kullanıcısının avatarı
  • Ziyaretçi
  • Ziyaretçi
4 yıl 9 ay önce - 4 yıl 9 ay önce #825 Yazan: Voyager
Voyager tarafından Kış Kampı konusunda yanıtlandı
İşte güzel bir kış kampı için bazı ipuçları…

1- Çadırınızı rüzgar almayan bir bölgeye kurun. Eğer bu açıdan uygun bir bölge bulamazsanız, çadırınızı sert rüzgarlardan koruyacak bir kar duvarı yapın. Eğer kar yoksa, ağaçlardan bir rüzgar duvarı yapabilirsiniz.kar-duvari

2- Kışın üzerinde biriken karın ağırlığı ile ağaç dalları kırılır ve çok ciddi bir güvenlik sorunu yaratır. Bu nedenle çadırınızı ağaçların altına kurmayın.

3- Çadırınızı yumuşak kar üzerine kurmayın. Önce çadırınızı kuracağınız bölgeyi, ayaklarınızla iyice ezin ve sertleştirin. Aksi takdirde yumuşak kara kurulan çadır, ağırlığınızla yavaş yavaş kara saplanacak, sonunda ya dağılacak, ya da sizi yeniden çadır kurma mecburiyetinde bırakacaktır.

4- Çadırınızı kurduktan sonra, çadır zeminine yayılacak bir termal battaniye, sizi yerden gelen soğuktan önemli oranda korur. Ayrıca çok hafif ve küçük olması nedeniyle taşıması kolaydır.

5- Kış kampında en altta kapalı hücre bir mat, üstünde ise şişme mat kullanın. Açık hücreli matlardan kaçının. Çünkü açık hücre matlar ıslandıkları takdirde, sünger gibi ıslaklık yayılır. Kapalı hücre matlar da ise yayılmaz.

6- Yanınızda mutlaka vazelin bulundurun. Vazelini açıkta kalan bölgelerinize sürerek soğuğa karşı bir koruyucu tabaka elde edebileceğiniz gibi, aynı zamanda çadır ya da tarp iplerinize sürerek, donmaya karşı koruyabilir ve düğümleri kolaylıkla çözebilirsiniz.

7- Çadırın içinde yakacağınız küçük bir tealight mum, çadırın ısısını 4ºC arttırır. Ancak mumun içerideki oksijeni de tükettiğini unutmayın. Yani “madem öyle ben 4-5 mum yakıp ısınayım” demeyin. Sadece çok üşüdüğünüzde tek bir mum yakın. Mum yanarken uyumayın ve bu arada çadırı da yakmayın.

8- Kimyasal reaksiyonla çalışan el/ayak/vücut ısıtıcıları ile cep sobaları, çadırda ısınmak için iyi bir seçenektir. Bunlar 40-45°C dereceye kadar ısı üretirler ve yaklaşık 6 saat bu ısıyı korurlar. Uyku tulumu içine alacağınız bir iki ısıtıcı konforunuzu arttırır.

9- Isınmak için gerektiğinde su kaynatıp, bir pet şişeye doldurarak uyku tulumunun içine alabilirsiniz.

10-Tuvalet ihtiyacınız geldiğinde soğukta dışarı çıkmaktan çekinip, tutmayın. Çünkü idrarı sıcak tutabilmek adına vücudunuz ilave enerji harcar ve bu üşümenize neden olur. Diğer bir seçenekte, patlamaz bir idrar torbası alıp, bu işi çadırda yapmak ve idrar torbasını da uyku tulumu içine alarak ısınmak. (Bu bana göre değil…) İdrar oldukça iyi bir ısı kaynağıdır. Bunu yapabilmeleri için kadınlara yönelik özel aparatlar da var.

11- Soğuk havada vücut ısısını dengede tutabilmek için daha çok enerji harcar ve tabi bununla beraber su da. Öyle ki, çok soğuk bir havada, dinlenme halinde iken bile 5-7 litre su kaybedebilirsiniz. Bu nedenle sık sık su için ve enerjinizi korumak için karbonhidrat ağırlıklı yiyecekler tüketin. Böylelikle daha sıcak kalabilirsiniz.

12- Bol bol sıcak içecekler için. Vücut ısınız bu şekilde çok daha kolaylıkla dengelenir. Tekrar tekrar sıcak içecek yapmaya uğraşmak yerine de, yanınıza iyi bir termos alın.

13- Su şişelerinizi gece uyurken donmaya karşı korumak için bir çorabınızın içine koyun ve çorapla birlikte ayakkabınızın içine sokun. Ayakkabıyı da poşete koyup ağzını bağlayın. Diğer bir seçenekte şişeleri baş aşağı tutun. Bu şekilde su yukarıdan (şişenin dibinden) donmaya başlayacaktır. Şişeyi doğrulttuğunuzda üstte donmamış su kalır ve sizde buz eritmekten kurtulursunuz.

14- Uyku tulumu ile birlikte bivak kullanmak, konfor sıcaklığını arttırır.

15- Yatmadan önce kafeinli içecekler içmeyin. Uyumanızı zorlaştırır ve soğuğu daha çok hissetmenize neden olur.

16- Yatmadan önce enerji verici bir şeyler yemek, geceyi daha rahat geçirmenizi sağlar.

17- Kulaklarınızı da kapatan bir şapka,boyunluk ve eldiven giymek ısı kaybınızı ciddi oranda azaltır. (İnsan en çok boynundan ısı kaybeder)

18- Soğuk geliyor diye çadırınızın havalandırmalarını sakın kapatmayın. Yoksa çadırın içinde ciddi bir yoğuşma olur ve her şey ıslanır.

19- Her türlü pili, cihazından ayırın ve iç ceplerinizde taşıyın. Aksi takdirde soğuk nedeniyle kullanamazsınız.
Son düzenleme: 4 yıl 9 ay önce Düzenleyen:Voyager

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.163 saniye