Munzur Vadisi Milli Parkı

Çok
10 yıl 4 ay önce - 5 yıl 5 ay önce #340 Yazan: GeZGiN
Munzur Vadisi Milli Parkı, GeZGiN tarafından oluşturuldu
Kayıt No : 1
İli : TUNCELİ
Adı : MUNZUR VADİSİ MİLLİ PARKI
Kuruluşu : 1971
Alanı : 42.000 ha.
Konumu : Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Tunceli ili sınırları içerisinde yer almaktadır.
Ulaşım : Tunceli’ye 8 km uzaklıktadır.Kaynak Değerleri :
Karasu ve Murat çöküntü alanları arasında yükselen Munzur Dağları’nın jeolojik yapısı, metamorfik, volkanik ve tortul kayaçlardan meydana gelir. Kuzeyde 3300 m’ye kadar yükselen bu dağlık alan, Mercan ve Munzur suyu vadileri ile büyük ölçüde parçalanmıştır. Mercan Vadisi’nin 1600 m’den yukarı kesimlerinde buzul gölleri, dağlardan Ovacık düzlüğüne gelindiğinde kaynayan gözeler, vadi boyunca dökülen küçük şelaleler milli parkın peyzajının ilgi çekici örnekleridir.

Milli parkta tepeler ve yamaçlar meşe ormanları ile kaplıdır. Vadi tabanında ise ceviz, kızılağaç, dışbudak, karaağaç, çınar, kavak, söğüt ve çalı türlerinden meydana gelen zengin bir bitki örtüsü görülür. Sarp ve dik yamaçlar ise çıplaktır.

Yaban hayatı; kurt, tilki, ayı, kınalı keklik gibi türlerin yanında dağ keçisi, çengel boynuzlu dağ keçisi, vaşak, su samuru, çil keklik, keklik, kaya kartalı gibi nadir türlerin de barınmasına imkan sağlamaktadır. Munzur Vadisi ve Mercan Suyu’nda bol miktarda alabalık bulunmaktadır.


Görünecek Yerler : Mercan Vadisi’nin yukarı kesimlerinde buzul gölleri ve bu göllerin oluşturduğu peyzaj görüntüleri, Ovacık düzlüğüne inildiğinde kaynayan gözeler ve küçük şelale görülmeye değer kaynak değerleridir.
Mevcut Hizmetler : Milli park içerisinde günübirlik rekreasyonel faaliyetlerden piknik, doğa yürüyüşleri ve isteğe bağlı olarak basit kamp yapılabilir.
Konaklama : Ziyaretçilerin kendi imkanlarıyla primitif kamping imkanları söz konusudur.
İrtibat :
Çevre ve Orman Bakanlığı
Tunceli Çevre Orman İl Müdürlüğü : 0 428 2132391
Tunceli DKMP Şube Müdürlüğü : 0 428 2126025
Ek dosyalar:
Son düzenleme: 5 yıl 5 ay önce Düzenleyen:GeZGiN

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.148 saniye