2 nefesi daha olsa kurtulacaktı

Çok
7 yıl 3 ay önce - 5 yıl 4 ay önce #666 Yazan: GeZGiN
2 nefesi daha olsa kurtulacaktı, GeZGiN tarafından oluşturuldu
Demre’de Antrum su altı mağarasında hayatını kaybeden dalgıçlar Çakmak ve Erdem’in yetersiz ekipmanla daldığı ortaya çıktı. İki dalgıç tüpteki hava bitince yukarı çıkamadıAntalya Demre’deki Antrum mağarasında yaşamlarını yitiren 2 deneyimli dalgıcın, havalarının tükenmesi nedeniyle yüzeye çıkamadıkları öğrenildi. Yakın dostu Oktay Çakmak’ın cesedini 41 metre derinlikten çıkaran dalış eğitmeni Necdet Balaban, “İçine çekecek iki nefesi olsa Oktay hayatta kalırdı. Çünkü mağaranın ağzına kadar gelmiş” değerlendirmesini yaptı.En ileri seviyede dalış eğitmeni Oktay Çakmak ile 3 yıldız dalgıç Mehmet Erdem’in ölüm nedeninin vurgun değil tüplerindeki havanın tükenmesi olduğu öğrenildi. İki dalgıcın da yeterli teknik donanıma sahip olmadan ve uluslararası kuralları uygulamadan derin ve tehlikeli mağaraya daldıkları; yaşadıkları sorun nedeniyle de 26-52 metre derinlikteki Antrum mağarasında planlanandan uzun süre geçirdikleri belirlendi. Dalgıçların yaşamını yitirme nedenleri ise ilk belirlemelere göre sırtlarında taşıdıkları havanın bitmesi.

Hat çekeceklerdi
Sualtı camiasında çok sevilen ve tecrübesiyle saygı duyulan iki dalgıcın 120 metre genişliğindeki Antrum’a kılavuz hattı çekmek için indikleri belirtildi. Sualtı camiasına göre ölüme giden süreç kılavuz hattının çekilmesinden hemen sonra başladı. 47 metre derinlikte bulunan ve 18 litrelik tek tüp taşıyan Mehmet Erdem, karşılaştığı bir sorun nedeniyle panik yaşadı. Bunun üzerine 2 adet 15 litrelik tüp taşıyan Oktay Çakmak yardımına geldi. İkilinin durumu çözmek için mücadelesi sırasında da Çakmak ipe dolandı.
Yakın dostu Oktay Çakmak’ı 36 metre derinlikten çıkaran Demre Dalış Merkezi sahibi Necdet Balaban, “Oktay mağarayı keşfetmek amacındaydı. Mehmet’e yardım ederken ipe dolanmış, bıçağıyla keserek kurtulmuş nefesi tükenmesine rağmen mağaranın ağzına kadar gelmişti. İki nefes daha çekebilse kurtulurdu. Havası olmasa da kendisini yüzeye çıkartacak bilgi ve tecrübesi vardı” dedi.

‘Trimix olmalıydı’
Sualtı ve Su üstü Arama Kurtarma Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Murat Kulakaç ise, “Scuba ekipmanı yerine karışım gaz içeren trimix(helyum, oksijen ve nitrojen) ile dalmaları gerekirdi” dedi.
Tecrübeli mağara dalgıcı ve sualtı fotoğrafçısı Ali Ethem Keskin de “Ortam tamamen karanlık olduğu için en az 3 ışık kaynağı, kısa aralıklarla dönüşümlü olarak kullanılacak birbirinden bağımsız iki hava kaynağı seti olmalıydı. Karanlıkta azot narkozu (derinlik sarhoşluğu) etkisini iki katı hızlı gösterir” değerlendirmesini yaptı.
Ek dosyalar:
Son düzenleme: 5 yıl 4 ay önce Düzenleyen:GeZGiN

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.192 saniye