Türk kahvesi içilecek mekanlar!

Çok
7 yıl 1 ay önce - 5 yıl 4 ay önce #670 Yazan: GeZGiN
Türk kahvesi içilecek mekanlar!, GeZGiN tarafından oluşturuldu
İstanbul’un dört bir yanında bulunan bu mekanlar kömür ateşinde pişirdikleri Türk kahvesini misafirlerine büyük bir özenle sunuyor. .Kahve, 14. yüzyıl başlarında, Güney Habeşistan'dan tüm dünyaya yayıldı. Önceleri Arap Yarımadası'nda kahve meyvesinin kaynatılması ile elde ediliyordu. Türk kahvesi ise Türkler tarafından keşfedilen kahve hazırlama ve pişirme metodunun adı aslında. Telvesi ile ikram edilen tek kahve türü olan Türk kahvesi, kendine has tadı, köpüğü, pişirilişi ile dünyada da özel bir üne sahip. Kahvenin Osmanlı'ya getirilmesi hikayesine gelince… 1517 yılında Yemen Valisi Özdemir Paşa, lezzetine hayran kaldığı kahveyi İstanbul'a getirir. Türkler tarafından bulunan yepyeni hazırlama şekli sayesinde kahve, güğüm ve cezvelerde pişirilerek Türk Kahvesi adını alır. Kısa sürede, gerek İstanbul'a yolu düşen tüccarlar ve seyyahlar, gerekse Osmanlı elçileri sayesinde Türk kahvesinin lezzeti ve ünü önce Avrupa'ya, oradan da tüm dünyaya yayılır.

Günümüzde de Türk kahvesi evlerin, restoranların bir numaralı içeceklerinden biri. Özellikle yemek sonrası hazma da iyi geldiği için tercih edilen Türk kahvesini içebileceğiniz mekanlar da bir hayli fazla. İşte İstanbul'da leziz mi leziz Türk kahvesi içebileceğiniz mekanlar.

Çınaraltı Kahvesi
Boğaz manzarası eşliğinde, denizin tam yanı başında bir mekan Çınaraltı Kahvesi. Çengelköy'de bulunan mekan, sabah 07:00'de açılıyor. İsterseniz kahvenin girişinde bulunan börekçiden böreğinizi alıp, kahvaltı sonrasında kahve içmeyi de tercih edebilirsiniz. Hafta sonları bir hayli kalabalık oluyor, erken gitmekte fayda var.
Tel: (0216) 422 10 36

Niyazi Bey'in Türk Kahvesi
Kadıköy Balık Pazarı'nda ara sokakta bulunan mekan, küçük ve çok sevimli. Burada kahvenizi kapının önüne konulmuş olan mermer masalarda içebilirsiniz. Yanında lokum ve bir bardak su ile servis edilen kahvenin tadı çarşının içinde bir başka güzel oluyor.
Tel: (0216) 349 39 49

Şark Kahvesi
Kapalıçarşı deyince akla gelen ilk yer tabii ki Şark Kahvesi. Büyüleyici bir atmosfere sahip olan mekan, 60 yıldır burada hizmet veriyor. Turistlerin arasında, Kapalıçarşı manzarası eşliğinde kahvesini yudumlamak isteyenlerin bir numaralı tercihi. Mekanda kahve kum ateşinde pişiriliyor.
Tel: (0212) 512 11 44

Mandabatmaz
Bir Beyoğlu klasiği Mandabatmaz. İstiklal Caddesi'nde bulunan mekanda, özellikle yaz aylarında oturacak yer bulmak bir hayli zor. Adıyla bir hayli ünlü olan Mandabatmaz'ın kahvesi kıvamlı, bol köpüklü ve çok lezzetli.

Bebek Kafe
Bebek'e gidip de Bebek Kahve'ye uğramamak olmaz. Caminin yanında bulunan kafede birçok ünlü ismi görmeniz de mümkün. Yaz aylarında ve hafta sonları bir hayli kalabalık olan Bebek Kahve'nin kahvesi bol köpüklü. Mekan sabah 07:00'de açılıyor.
Tel: (0212) 227 05 12

Çorlulu Ali Paşa Medresesi
Tarihi bir atmosferde kahve içmek isteyenlerin bir numaralı adresi. Beyazıt'ta tramvay yolu üzerinde bulunan Çorlulu Ali Paşa Medresesi'nin avlusunda, kocaman bir çınar ağacının altında bulunan kahvede oturup kömür ateşinde pişen Türk kahvenizi, turistlerle birlikte yudumlayabilirsiniz. Medrese gece saat 02:00'ye kadar açık.
Tel: (0212) 519 23 41

Pierre Loti Kahvesi
Eyüp sırtlarına tepeden bakan, eşsiz bir manzaraya sahip olan Pierre Loti'yi bilmeyen yok. Şehirden kaçmak için ideal bir mekan olan Pierre Loti'ye Eyüp Sultan Camii'nin yanındaki merdivenlerden çıkarak ulaşıyorsunuz. Şanslıysanız en öndeki masalardan birine oturun ve lezzetli Türk kahvenizi Haliç manzarası eşliğinde yudumlayın.
Tel: (0212) 581 26 96

Melekler Kahvesi
Beyoğlu'nda bulunan Melekler Kahvesi, lezzetli Türk kahvesi ile müdavimler edinmiş durumda. Üstüne üstlük kahvenin üzerine dilerseniz fal da baktırabiliyorsunuz.
Tel: (0212) 251 31 01

Nev-i Cafe
Balat'ta, tarihi bir atmosferde kahve yudumlamak isteyenler için oldukça otantik bir mekan. Osmanlı zamanında karakol olarak kullanılan bir binanın restore edilmesi sonucu ortaya çıkan mekanın Haliç manzarası da görülmeye değer.
Tel: (0212) 531 86 02

Sade Kahve
Sade Kahve, Rumelihisarı'nda… Boğaz manzarası eşliğinde kahve içebileceğiniz mekanda kahve közde pişiriliyor. Mekanın ayrıca kahvaltısı da bir hayli ünlü.
Tel: (0212) 358 23 24

Fazıl Bey'in Türk Kahvesi
Kadıköy çarşısında bulunan mekan mis gibi kahve kokuları arasında oturmak isteyenler için ideal. Burada çarşının koşuşturmasını izleyerek kahvenizi yudumlamanız mümkün.
Tel: (0216) 346 16 15
Ek dosyalar:
Son düzenleme: 5 yıl 4 ay önce Düzenleyen:GeZGiN

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

  • Voyager
  • Voyager kullanıcısının avatarı
  • Ziyaretçi
  • Ziyaretçi
4 yıl 10 ay önce #834 Yazan: Voyager
Voyager tarafından Türk kahvesi içilecek mekanlar! konusunda yanıtlandı
Tabiki Kapalıçarşı ve Şark Kahvesinde içmeden kahve içtim dememek lazım :)

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.200 saniye