Edirne Hıdrellez ve Kakava Şenlikleri 2012

Çok
10 yıl 5 ay önce - 5 yıl 6 ay önce #126 Yazan: GeZGiN
Edirne Hıdrellez ve Kakava Şenlikleri 2012, GeZGiN tarafından oluşturuldu
Edirne'de baharın habercisi olarak kabul edilen Hıdrellez ve Kakava Şenlikleri 5 Mayıs 2012 tarihinde başlıyor.

2012 Kakava Şenlikleri iki ayrı mekânda kutlanacak: Konser, yarışma, dans gösterileri Saraçlar Caddesi'nde, diğer etkinlikler ise Kırkpınar Güreşleri'nin de düzenlendiği Sarayiçi'nde. Bu yıl da Şugarçay adlı bir güzellik yarışması düzenlenecek. Ayrıca Sarayiçi'nde nostalji köşesi oluşturulacak. Bu köşede kurulan çadırlarda sepetçilik, kalaycılık, demircilik gibi romanların geleneksel meslekleri tanıtılacak. Kakava Derneği'nin kuracağı Çeribaşı Çadırı'nda dernek ve etkinlikleri hakkında bilgi verilecek.

Şenlikler her iki gün de baharı karşılamaya yönelik iki özel ritüelle başlayacak. Bereketin artması, güzelliklerin paylaşılması arzusunu simgeleyen pilav dağıtımı 5 Mayıs, saat 18.00'de Sarayiçi'nde yapılacak. Arınma ve doğanın uyanışını selamlama amaçlı "Bahara Giriş" ritüeli ise 6 Mayıs sabahı saat 06.00'da, Tunca Nehri kıyısında gerçekleştirilecek.

Etkinliklere Türkiye'deki 150 ye yakın roman derneğinin temsilcileri davet edildi. Özellikle Trakya'daki 50 dernekten şenliğe geniş katılım bekleniyor. Bu yıl izleyici ve katılımcıların 10 bin'e ulaşması bekleniyor.

KAKAVA NEDİR?
Türk dünyasında önemli günlerden sayılan Hızır ve İlyas peygamberlerin bir gül ağacının dibinde buluştukları inancı Hıdrellez'in, Romanlardaki yansıması Kakava, Romanlar için bir yıl boyunca sabırsızlıkla beklenen ve büyük hazırlıklar yapılarak kutlanan en önemli günlerden biri olarak kabul ediliyor.
Son düzenleme: 5 yıl 6 ay önce Düzenleyen:GeZGiN

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.175 saniye