Antarktika Nasıl Bir Kıtadır?

Çok
4 yıl 7 ay önce #865 Yazan: GeZGiN
Antarktika Nasıl Bir Kıtadır?, GeZGiN tarafından oluşturuldu
Antarktika kıtası Güney Yarım Kürede bulunan bir kıtadır. Bu kıta Güney Kutbunu içine alır. Antarktika kıtasının en önemli özelliği içinde ülke bulunmayan tek kıta olmasıdır. Kıta bu ve bunun gibi birkaç özelliğiyle diğer kıtalardan ayrılır.

Antarktika kıtasının bir diğer önemli özelliği dünyanın en kurak kıtası olmasıdır. Antarktika kıtasının 13.720.000 km²’si buzulla örtülüyken kalan 280.000 km²’si buzulla örtülü değildir. Toplamda Antarktika kıtasının yüzölçümü 14.000.000 km²’dir.

Antarktika kıtasında bulunan buzul oranı da oldukça fazladır. Antarktika kıtasında bulunan buzullar dünyadaki buzulların %92’sini oluşturur. Antarktika’daki buzların kalınlığı 2000 metredir. Kıtanın ulaşılmaz yerlerinde ise bu kalınlıklar 4000 metreyi bulur. Bu kıtada bulunan buzulların hacmi 24 milyon km³’tür.

Antarktika’nın Coğrafi Özellikleri
Antarktika kıtası Güney Yarım Kürenin en güneyinde bulunan kıtadır. Antarktika kıtasının güneyinde bulunan enlemi 90. güney enlemi iken, kuzeyinde bulunan enlemi ise 60. güney enlemidir. Güney Amerika’ya 1000 km, Afrika’ya 3980 km ve Avustralya’ya 3100 km uzaklıkta bulunur. Antarktika kıtasının en güneyi güney kutup noktası olarak adlandırılır. Antarktika kıtasının kıyılarının uzunluğu 17.968 km’dir.

Antarktika Kıtasının İklim Özellikleri
Güney Kutbunda bulunan Antarktika kıtası dünyanın en soğuk kıtasıdır. Antarktika kıtasının yıllık ortalama sıcaklığı -50 derecedir. Bu sıcaklık yaz aylarında -20’lerde olurken kış aylarında -70’lere varır. Ölçülen en soğuk sıcaklık ise -89 derecedir. Kıtanın doğusu daha soğuktur.

Antarktika Kıtasının Nüfusu
Antarktika kıtasında yaşam yoktur. Ancak bilim insanları araştırma yapmak amaçlı buralarda istasyon kurar. Bu istasyonlarda geçici olarak kalan kişilerin sayısıda azımsanmayacak kadar fazladır. Kış aylarında nüfus 1000 olurken yaz aylarında ise 5000’i bulur.

Antarktika’da Biyolojik Çeşitlilik
Hava koşullarının soğuk olması biyolojik çeşitliğin olmadığı anlamına gelmez. Bu kıtada 400’e yakın bitki türü vardır. Ancak bunlar çiçek açmaz. Penguen, martı, fok, balina gibi hayvan türleri yaşar. Penguenler sadece Antarktika’da yaşayan hayvanlardır. Antarktika’da yaklaşık 200 çeşit balık türü vardır. Kril adı verilen planktonlar da Antarktika kıtasında oldukça fazladır.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.190 saniye